Följande företag eller andra samarbetspartner erbjuder tjänster i Koli nationalpark. De har ett samarbetsavtal med Forststyrelsen, och de tillämpar principerna för hållbar naturturism (www.metsa.fi) då de verkar inom nationalparken.
 

Ukkos övre gårds service

  • Break Sokos Hotel Koli (www.sokoshotels.fi)
    • Inkvarterings- och restaurangservice
  • Ilovoltti Oy (www.feelkoli.fi, på finska och engelska)
    • Butik, uthyrning av utrustning, guidningservice

Övriga samarbetsföretag

  • Erässeikkailija (www.erasseikkailija.com, på finska)
    • Bär- och svampplockning, cykling och vandring
    • Båttransporter
  • Kolin Keidas (www.kolinkeidas.com, på finska och engelska)
    • Inkvarterings-, restaurang- och mötesservice
  • Koli Freetime (www.kolifreetime.fi, på finska och engelska)
    • Inkvarterings-, restaurang- och mötesservice
  • Kestikievari Herranniemi (www.herranniemi.com, på finska och engelska)
    • Inkvarterins-, restaurang- och programservice i Vuonislahti
  • Koli24 (www.koli24.fi, på finska)
    • Inkvarteringsservice
  • Koli Cultura (www.kolicultura.fi, på finska)
    • Kultur- och naturturistcenter under planering 
  • KoliHusky (www.kolihusky.com, på finska och engelska)
    • Guidade utflykter: färder med hundspann
  • Koli Activ (www.koliactiv.fi, på finska och engelska)
    • Guidning, café, måltids reserveringar, mötesservice, bastur
  • Kolin Kotiseutuyhdistys ry (www.kolinkotiseutuyhdistys.fi, på finska)
    • Kultur- och museiverksamhet samt djurskötsel
  • Kolin Kulttuuriseura ry
    • Konstutställning i Koli Ryynänen
  • Kolin Ryynänen, tfn 044 5695757 och e-mail: holidayfinland (at)gmail.com
    • Guidning, inkvarterings-, måltids-, café- och utställningsservice
  • Kolin Taksipalvelu (www.kolintaksi.fi, på finska)
    • Taxi och Koli-Joensuu-Koli samåkningstaxi
      Taxins tidtabeller och bokningsuppgifter: samåkningstaxi (www.kolintaksi.fi, pdf-dokument 410 Kb, på finska) 
  • Korpisoturi Oy (www.kiviniementila.fi, på finska och engelska)
    • Kiviniemi gård: guidning, inkvarterings- och programservice 
  • LakeLand GTE (www.lakelandgte.fi)
    • Fiske, paddling, båtutfärder och båttransportservice
  • Lieksan Matkakaverit (www.lieksanmatkakaverit.fi, på finska)
    • Forsränning i Ruunaa, inkvarterings- och programservice
  • Linta-mökit (www.lintamokit.com)
    • Inkvarteringsservice, båtrundturer
  • Nevalan Perinnetila (www.nevalantila.fi, på finska)
    • Inkvarteringsservice, guidning och uthyrning av utrustning, naturskyddsarbeten
  • Paimentupa (www.paimentupa.fi, på finska)
    • Inkvarteringsservice, ridning, slädfärder
  • Majoitus Annila (www.majoitusannila.fi)
    • Inkvartering, måltids reserveringar, utställning, bastu
  • Piekoli Oy (www.piekoli.fi, på finska)
    • Programservice, mötesservice, internationell guidning
  • Pielisen museo (www.lieksa.fi, på finska)
    • Museum i Lieksa
  • Taksikoli Oy (www.taksikoli.fi, på finska)
    • Taxi och Koli-Joensuu-Koli samåkningstaxi
      Taxins tidtabeller och bokningsuppgifter: samåkningstaxi 
       (www.taksikoli.fi, på finska) 
  • Ukko-Kolin Rantamökit (www.rantamokit.fi, på finska)
    • Inkvarteringsservice
  • Wild Hikes Finland (www.wildhikesfinland.com, på engelska)
    • Skidåkning, paddling och vandering turer
    • Fiske- och fågelexkursions
    • Uthyrning av utrustning: Packraft och campingutrustning
    • Lägerskola services
  • Skafur-Tour
    • Semesteraktivitetspaket och naturresor